Rodina Horváthyovcov, ktorá panstvo v Rúbani vybudovala, sa okrem klasického poľnohospodárstva zaoberala aj pestovaním zeleniny, ovocinárstvom a vinohradníctvom. Ich vinice boli na rozhraní obcí strekov, Rúbaň a Jasová. Búrlivé historické a hospodárske udalosti minulých storočí priniesli mnohé zmeny, pestovanie hrozna a vinárstvo však prežili, aj keď v zmenenej podobe. Na pamiatku tejto viac ako dvestopäťdesiatročnej histórie sme založili ampelologickú zbierku (grécky výraz: ampelos-hrozno a logos-veda).
Pri jej vzniku nám veľmi pomohli dvaja tunajší vynikajúci šľachtitelia hrozna, András Korpás starší a mladší, uznávaní i v Česku a Maďarsku.
Tu vysadené viniče pokrýva celú epochu pestovania vinič hroznorodého, počnúc starými, viac ako tisícročnými odrodami, cez tradičné stáročné viniče Karpatskej kotliny až po dnešné novošľachtence. Podobne komplexnú zbierku dnes v krajine nenájdeme.
Návštevník sa môže dozvedieť o charakteristických črtách, histórii a súčasnom stave každej odrody. Je tu možnosť ochutnať hrozno a dokonca aj víno dorobené z hrozna tejto zbierky. Pre cennejší zážitok, vás pozývame na cestovanie v čase, a to do XVIII. storočia. Môžete jesť hrozno a spracovaním týchto starých miestnych odrôd ochutnať víno, ktoré na tomto mieste pili zakladatelia panstva pred dvestopäťdesiatimi rokmi.
V prvom a druhom rade sú dve veľmi staré odrody. Predstavujú starodávnu, viac ako dvetisíc ročnú odrodu.
Prvá odroda pochádza z čias Rímskej ríše a jej územia. Genetické testy ukázali, že takmer všetky súčasné odrody majú jej stopy, takže ide o veľmi starú odrodu. Dnes ju možno nájsť len v zbierkach. Kedysi to bola veľmi rozšírená, dobre rodiaca odroda a spolu s odrodou Heunisch dodávala vínu objem. Ostatné odrody poskytovali chuť, vôňu a kyseliny. Až do 19. storočia sa nerobili odrodové vína, ale všetko, čo dozrelo, sa spracovalo spolu.
Táto je veľmi podobná predchádzajúcej odrode. Mnohí ju používajú ako jej synonymum, ale nie sú rovnaké. Gouais blanc je hrozno z východnej a stredoeurópskej časti Rímskej ríše a na to sa viaže aj jeho vtedajšie rozšírenie. Jeho úloha bola rovnaká ako úloha odrody Gouais blanc, ktorá mala byť masovo produkovaným, vysoko výnosným hroznom, ku ktorému sa primiešavali ďalšie odrody, aby sa dosiahla požadovaná vôňa a chuť. Táto odroda sa našla aj v génoch moderných odrôd viniča, takže je to tiež veľmi stará, prastará odroda. Taktiež je veľmi vzácna a nachádza sa len v zbierkach vínnej révy. Takto vysadené a pestované vedľa seba sa tieto dve odrody považujú za raritu.
Od tretieho radu po trinásty sú vysadené staré odrody Karpatskej kotliny, ktoré sa dnes už takmer nepestujú a sú vzácne.
Toto je Beregi rózsás, ktorá pochádza z beregskej oblasti Berehovo. Ide o veľmi atraktívnu a odolnú odrodu používanú najmä na výrobu vína. Avšak v minulosti slúžila aj ako stolové hrozno, pretože zabezpečuje stálu úrodu a odoláva chorobám a škodcom. Má tiež krásnu farbu, nádherne ružovú, farbu lásky, farbu a chuť milencov.
Budai zöld (Budínske zelené). Aj z tejto vzniká vynikajúce víno, ale hrozno veľmi ľahko podlieha hnilobe. Z tohto dôvodu sa takéto odrody často vyraďujú z pestovania. Nazýva sa Budai zöld, pravdepodobne sa kedysi pestovalo v Budínskych vrchoch. Dozrieva neskôr, žiaľ je náchylná na hnilobu, takže keď prší, často hnije. Budai zöld môže za ideálnych poveternostných podmienok cibébovatieť. Avšak vždy je tam veľmi tenká hranica s hnilobou.
Demjén je tiež tokajská odroda, príbuzná Furmintu, ale dozrieva skôr a nehnije. Táto odroda sa nachádza aj v zbierke rodiny Korpásovcov, ale len vo veľmi malom množstve. Preto z nej nevzniká odrodové víno. Považuje sa za raritu.
Ďalšou tu vysadenou odrodou, ktorá je Gohér. Tiež prastará odroda, spomínaná v básňach maďarského básnika Mihálya Vitéza Csokonaiho, ktorý bol básnikom osvietenstva, takže musela byť pestovaná v našich končinách už v 18. storočí. Je to pomerne skoro dozrievajúca odroda bohatá na triesloviny, so samičími kvetmi, t. j. vyžaduje si mať v blízkosti opaľovaciu odrodu. Pri takýchto, či podobných výsadbách rôznych odrôd to však nie je problém.
Vidno, že aj v minulosti existovali odrody hrozna s obrovskými strapcami. Táto tu má samičí kvet, ale existuje Gyöngyfehér aj so samičím kvetom. Nedostatkom tejto odrody je, že je veľmi citlivá na počasie a ľahko podlieha hnilobe.
Hamuszőlő sme našli v zbierke odrôd Karpatskej kotliny a odtiaľ sme ho dali priniesť. Existujú určité náznaky, že je francúzskeho pôvodu. Je to potomok odrody Tramín, takže v podstate patrí do západnej skupiny, ktorá má zvyčajne menšie a sladšie bobule. Pre východnú skupinu je príznačný charakter stolového hrozna s veľkými bobuľami.
Juhfark je veľmi kvalitná odroda, ale bohužiaľ aj ľahko hnije a je náročná na vlhkosť. Je to slávna odroda z vrchu Somló v Maďarsku, ale bola to aj základná odroda v obci Neszmély. Má tvrdé bobule, veľmi príjemné kyseliny, a dáva výborné víno. To je mužné a ohnivé. Hovorí sa, že je vínom svadobnej noci. Táto stará odroda v minulosti takmer vyhynula, ale dnes je opäť veľmi populárna a mnohí ľudia ju opäť pestujú.
Királyszőlő je v podstate sedmohradská odroda, je jednou z rodičov odrôd vínnej révy Rózsamáli. Má príjemnú, sladkú chuť a je príbuzná s odrodou Mézes fehér – Margitszőlő v zbierke rodiny Korpásovcov. Navyše má sklon k cibébovateniu. Odborníci sa domnievajú, že by bola veľmi vhodná na pestovanie v strekovskej vinohradníckej oblasti. Jej názov znie veľmi dobre a zároveň výborne chutí.
Toto je odroda z oblasti dnešného Gruzínska. Je to najstaršia oblasť vinohradníctva a vinárstva a tieto odrody viniča pochádzajú zvyčajne odtiaľ. Keď sa ľudia sťahovali, prinášali ich so sebou. Hodnota tohto hrozna je v tom, že má koreňový systém odolný voči voške hroznovej, čo je z hľadiska genetického šľachtenia veľmi zaujímavá vlastnosť.
Toto je tiež veľmi zaujímavá odroda. Podľa moderných výskumov ide o kríženca Furmintu a Beregi rózsás. Nie je však výsledkom uvedomelého šľachtenia. Dlho sa nevedelo, ako vznikla táto odroda. Tým, čo tu hrozno pestovali, semienko padlo sem a tam, zasialo sa, náhodou vznikla nová odroda vínnej révy. Jej plody ochutnali, ak im chutili, rozmnožili ju. Kedysi vznikali nové odrody týmto spôsobom.
Táto odroda je v súčasnosti úplne vyhynutá a považuje sa za veľmi zriedkavú. Nachádza sa takmer výlučne v takýchto zbierkach.
Od štrnásteho radu po tridsiaty siedmy rad, respektíve v 54. rade sú súčasné odrody bieleho hrozna, ktoré sú viac alebo menej známe aj širokej verejnosti. Na jednej strane staré odrody, na druhej novošľachtence.
Devín bol štátom certifikovaný v roku 1997, aj vďaka Andrásovi Korpásovi staršiemu. Je to odroda výskumného ústavu a aj tento región má zásluhu na úspechu tejto odrody. Devín je voňavý, má charakteristické črty tramínu, má o niečo viac kyslín. Zároveň mimoriadne ľahko podlieha hnilobe, najviac zo všetkých odrôd. Ak je príjemná jeseň a pekné počasie, môže dôjsť k cibébovateniu bobuliek.
Podľa odborníkov by sa z odrody rizling rituál mohla vytvoriť aj miestna odroda. Mimochodom, ide o kríženca rizlingu vlašského. Je známe, že odroda Svojsen dokáže dať dobré víno aj v slabších rokoch. A aj táto odroda, Rizling rituál, dokáže to isté a je pomerne ľahko spracovateľná. Kyseliny sú markantné, hodnota pH nízka, do vína počas spracovania nie je potrebné pridávať veľa síry. Víno sa v podstate vyvíja samo.
Aj táto odroda je tokajská, vyšľachtená priamo tam. Účelom bolo vyšľachtiť takú odrodu, pri ktorej ba dochádzalo ku skoršiemu cibébovateniu. Je pomenovaná podľa starovekého kmeňa. Pochádza z kríženia odrôd Lipovina a Bouvier. Predkom Lipoviny je Furmint, a Bouvier pochádza z Muškátu žltého. Takže Kabar obsahuje všetky tri staré tokajské odrody. Je to nová a sľubná odroda.
Tramín červený 2K je nový klon tradičnej odrody. To znamená, že sme v ňom zvýraznili najlepšie vlastnosti zo starého viniča. Staré odrody majú tendenciu časom chátrať, ale ak si šľachtiteľ myslí, že sa ich oplatí zachovať, vyberie tie výhonky, ktoré sú krásne, zdravé, lepšie rastúce, ich plody chutnejšie atď., a rozmnoží ich. Ide teda o takýto klon odrody Tramín červený. 2K znamená, že oproti pôvodnému tramínu ide o skôr dozrievajúci klon.
Tramín červený 2 je nový klon tradičnej odrody. To znamená, že sme v ňom zvýraznili najlepšie vlastnosti zo starého viniča. Staré odrody majú tendenciu časom chátrať, ale ak si šľachtiteľ myslí, že sa ich oplatí zachovať, vyberie tie výhonky, ktoré sú krásne, zdravé, lepšie rastúce, ich plody chutnejšie atď., a rozmnoží ich.
Tramín červený 3 je nový klon tradičnej odrody. To znamená, že sme v ňom zvýraznili najlepšie vlastnosti zo starého viniča. Staré odrody majú tendenciu časom chátrať, ale ak si šľachtiteľ myslí, že sa ich oplatí zachovať, vyberie tie výhonky, ktoré sú krásne, zdravé, lepšie rastúce, ich plody chutnejšie atď., a rozmnoží ich. Ide teda o takéto klony odrody Tramín červený.
Ide o Pinot blanc alebo Rulandské biele, ktoré je predkom Chardonnay a podľa súčasného genetického výskumu pochádza z Tramínu. S istotou vieme len to, že odrody Tramín a Pinot sú príbuzné, ale existujú pochybnosti o tom, ktorá z nich je staršia.
Nasleduje Rulandské šedé, ktoré je v podstate mutáciou Rulandského bieleho alebo modrého.
Vedľa Rulandského šedého je vysadené samotné Chardonnay, nástupca odrody Heunisch weiss, ktorou sa táto zbierka začína. Ten sa skrížil s jednou z odrôd Rulandského. Modrým, bielym, respektíve šedým. Takto sa zrodilo starobylé Chardonnay. Je to taktiež najviac rozšírená odroda na svete. Heunisch Weiss priniesol kysleliny a viac ovocnosti, pričom odroda Rulandského dodala krásny žemľový, maslový charakter.
Sauvignon, tiež veľmi dobrá odroda, je potomkom Tramínu a pochádza z oblasti Bordeaux. Dnes sa z neho vyrába v Sauternes svetoznáme prírodne sladké víno. Je zaujímavé, že sladké vína vyrábané v Strekovskom vinohradníckom rajóne sú vraj veľmi podobné tým zo Sauternes. Aspoň podľa tých, ktorí ochutnali obidve vína.
Veltlínske zelené je vďačná a dobrá odroda, hoci ťažko znáša sucho. Avšak dobre rodí. Vidno, že teraz má menšie bobule ako zvyčajn, čo je spôsobené tohtoročným suchším počasím. Odroda je dobrá nielen na víno, ale môže byť aj stolovým hroznom veľmi príjemnej chuti. Vďačná, dobrá odroda.
Pálava bola vyšľachtená na Morave. Tramín síce dáva dobré víno, ale cieľom bolo, aby mal lepšiu úrodu a preto došlo k jeho kríženiu s odrodou Müller-Thurgau. Bola to prvá vyšľachtená československá odroda. Je obľúbená najmä v Českej republike, ale veľké výsadby sú aj na Slovensku a mnohí ľudia si ju obľúbili aj tu. Má hrubú šupku ako Tramín, ale je náchylná na múčnatku. Dá sa porovnať s odrodou Milia, ktorá je výsledkom obráteného kríženia. Pálava sa viac podobá na Tramín, má viac kyselín. Zatiaľ čo Milia je ovocnejšia a šťavnatejšia.
Cserszegi fűszeres je tiež novošľachtencom, a to maďarským. Vyšľachtil ho Károly Bakonyi v obci Cserszegtomaj, preto má názov Cserszegi. Táto obec sa nachádza v blízkosti jazera Balaton, vedľa mesta Keszthely.
Od dvadsiateho ôsmeho po tridsiaty prvý rad sa návštevníci môžu vžiť do úlohy šľachtiteľa odrody Rizlingu rýnskeho. Sú tu štyri podobné, ale rozdielne klony a každý si môže vybrať ten, v ktorom vidí najviac fantázie a budúcnosti. Šľachtitelia viniča zvyčajne dosahujú hodnotiteľný výsledok za 20-25 rokov
Nasledujú klony Rizlingu rýnskeho z Nemecka. Tento sa nazýva Rizling rýnsky 237 GM a je to skoršie dozrievajúci klon. Treba vedieť, že tam, kde má svoju domovinu, sa mu najlepšie darí a jeho variabilita je najbohatšia. Tam sa dá najlepšie selektovať a vyberať. Skratka GM znamená mesto Geisenheim, kde sa nachádza šľachtiteľská stanica v oblasti Rýna. Rizling rýnsky je z hľadiska dozrievania októbrovou odrodou.
Tento klon Rizlingu rýnskeho je neskoro dozrievajúcim klonom. Treba vedieť, že tam, kde má svoju domovinu, sa mu najlepšie darí a jeho variabilita je najbohatšia. Tam sa dá najlepšie selektovať a vyberať. Skratka GM znamená mesto Geisenheim, kde sa nachádza šľachtiteľská stanica v oblasti Rýna. Rizling rýnsky je z hľadiska dozrievania októbrovou odrodou.
Treba vedieť, že tam, kde má svoju domovinu, sa mu najlepšie darí a jeho variabilita je najbohatšia. Tam sa dá najlepšie selektovať a vyberať. Skratka GM znamená mesto Geisenheim, kde sa nachádza šľachtiteľská stanica v oblasti Rýna. Klon GM s kódovým číslom 239 je najrozšírenejším klonom Rizlingu rýnskeho. Vína z Rizlingu rýnskeho sú jednoducho skvelé.
Ide o moravský klon z obce Polešovice. Zaujímavosťou je, že ide o rizling typu Bzenecká lipka. Tam sa vyvinula takáto žltkastá odroda bohatšej chuti, ktorá aj inak dozrieva, ako jej originál nemecký. Ten je skôr surovinou pre suché víno, pričom klon Korpás – Polešovice niekedy môže ísť až do polosladkej, inokedy sladkej kategórie. Pomenovanie Korpás nesie preto, lebo Onderj Korpás starší ho sem priniesol a pokračoval tu v šľachtiteľskej práci. Surovina pochádzala z obce Polešovice a tu prebiehala samotná selekcia.
Od tridsiateho druhého po tridsiaty deviaty rad sú vysadené odrody, ktoré sú už vyzreté a zaregistrované novošľachtence.
Toto je práca šľachtiteľov.
V našej oblasti ide o tradičnú odrodu, no zároveň je na jej listoch vidieť, že je citlivá na nedostatok horčíka. Cíti sa dobre vo vulkanických oblastiach, a napríklad Rizling vlašský z Badacsony je zaslúžene slávny. Rizling vlašský je tiež základnou odrodou v Strekovskom rajóne a je jednou z piatich najplodnejších odrôd. Je rozšírená, dáva veľa úrody a dobré víno aj vtedy, keď dosahuje napríklad len pätnásť alebo osemnásť stupňov. Ten, kto má rád horkastú mandľovú chuť, bude veľmi spokojný.
Ďalšou odrodou je Pesecká leánka, alebo skôr Királyleányka, ako je aj uvedené v rôznych záznamoch. Názov Pesecká leánka je populárny len tu. V zozname je uvedený rumunský názov Feteasca Regala, ktorý pochádza z Transylvánie a je údajne potomkom odrody Leányka. Je to bujne rastúca, dobre chutiaca, krásna a šťavnatá odroda.
Viognier je odroda z Francúzska, ktorá sa v poslednom čase stala módnou odrodou. Pochádza z údolia rieky Rhône na juhovýchodnom Francúzsku. V súčasnosti mnohí vyhľadávajú staré odrody a tento Viognier je jednou z nich. Zaujímavá, žltá jablková, marhuľová, ananásová odroda s veľmi bohatou chuťou.
Tu je kríženec Muškátu moravského, Muškátu Ottonel a Prachttraube. Kríženec šľachtiteľa Skřiváneka z Holešovíc. Je skoro dozrievajúcou odrodou s mierne odlišnou chuťou ako Irsai Oliver. Irsai Oliver je viac parfumovaný a tento muškát je akoby bazový. Pre tých, ktorí majú radi túto chuť, je to veľmi dobré. Ide o vysokoúrodnú odrodu, ktorá je však veľmi citlivá napríklad na roztoče. To nie je dobrá správa pre tých, ktorí uvažujú o ekologickom pestovaní. Výhodu v tomto majú odrody starodávnejšieho pôvodu, ktoré sú odolnejšie voči roztočom.
Nasledujúca odroda je Svojsen, ktorá je vlajkovou loďou Château Rúbaň a veľmi úspešnou odrodou. Zaujímavosťou je, že ide o trojitého kríženca odrôd Ruklandké šedé, Leánka a rizling rýnsky, pričom všetky tri odrody sú kvalitné a dobré. Odroda Svojsen dokázala skombinovať výhody všetkých troch odrôd.
Od tridsiateho ôsmeho po štyridsiaty rad sa nachádzajú súčasné odrody červeného vína, ktoré sú viac alebo menej známe aj širokej verejnosti. Všetko sú to novošľachtence.
Dunaj je skorá odroda, novošľachtenec, ktorý je nositeľom mnohých dobrých vlastností. Je to tiež trojkríženec, a to z odrôd Muškát bouchet – Modrý portugal a Svätovavrinecké. Modrý portugal je skorá odroda, rovnako aj Svätovavrinecké. Práve túto vlastnosť zdedil aj Dunaj. Odroda dobre zbiera cukor, takmer vždy dozrieva do poslednej tretiny septembra. Dáva bohatú úrodu, ale v porovnaní napríklad so svetovou odrodou Cabernet Sauvignon nevydrží po dozretí dlho na viniči. Za priaznivého počasia však môže cibébovatieť. Šľachtiteľská stanica Korpás pokračuje v šľachtení odrody Dunaj a ich cieľom je rozšíriť jej mnohé dobré vlastnosti – skoré dozrievanie, bohatú úrodu, výraznú farbu atď. – o ušľachtilý charakter veľkých francúzskych odrôd. O projekte sa hovorí ako o projekte Lavina a chcú tým dokázať, že výsledok šľachtenia zmetie zo stola všetky doterajšie výsledky.
Nasledujúca odroda je Hron. Ide o odrodu šľachtiteľov-výskumníkov pochádzajúcu z kríženia odrôd Castets a Abouriou noir. Hron sa v našich podmienkach stal októbrovou odrodou. Castets je menej známa odroda z oblasti Bordeaux. Druhá odroda pochádza z Austrálie, ktorá bola kedysi populárna, ale teraz vyšla z módy.
Nitria je súrodencom Hronu. V súčasnosti je štátom certifikovaná odroda a Château Rúbaň z nej už vyrobilo ružové víno ako špecialitu.
Okrem radov 44-45 a 54, od štyridsiateho prvého radu, ide o výsledky čistého procesu šľachtenia na vysokej úrovni. Odrody majú stále len sem-tam pomenovanie (hlavne ku koncu výberového procesu, po 15-20 rokoch), väčšinou ide len o kombináciu písmen a číslic, aby ich šľachtitelia vedeli identifikovať.
Dárius je veľmi nádejná odroda z projektu Lavina.
DM 4-1-6 je obrátené kríženie, Dunaj x Merlot. Vyzerá trochu poslabšie, ale možno len kvôli pôde.
Torysa je farbiarka. Rodí pomenej, ale možno jej prospeje tento spôsob výsadby (kolový vinohrad).
Rosa, odroda voňajúca po ružiach, málo výnosná, ale voňavá. Má výraznú trieslovitú chuť, vynikajúca odroda, ktorá si vyžaduje dlhé zrenie a má silno farbiacu šťavu. Treba si dávať pozor, lebo všetko zafarbí.
DM 4-1-3, novší kríženec Dunaj x Merlot. Zrejme po Dunaji zdedil náchylnosť na múčnatku, takže pravdepodobne sa nebude ďalej sledovať.
Toto je mikroklon 4-5-5, skoršie dozrievajúci, zberateľ cukru, ale je ešte ďaleko od toho, aby bol prihlásený a následne registrovaný.
CDF 5-1-5 je kríženec Cabernet Franc a Dunaj. Má dlhú dochuť a je zaujímavé, že plody nie sú také husté, vďaka čomu sú odolnejšie voči peronospóre.
CDF 5-3-1, to je súrodenec predchádzajúcej odrody, čiže návštevníci sa môžu rozhodnúť, ktorá odroda je chutnejšia, lepšia a okamžite pocítia rozdiely.
CDF 5-3-8, to je napríklad ďalšia odroda, ktorá sa Ondrejovi Korpásovi veľmi páči. Má pekné strapce, a keby nehnila, bolo by to vynikajúce. Uvidíme.
MD 10-16-5, je tiež kríženec Merlot x Dunaj, opačne, ako Dárius. Ten je krížencom Dunaj x Merlot, takže sú to súrodenci. Rastie bujne, ale je aj plodný, pomerne bohatý, dodáva veľa vína.
DM 4-6-8, aj táto je úrodná, bez hniloby, len jeho listy sčervenajú.
Danubius, tiež už registrovaná odroda, produkuje stabilné, dobré, chutné víno. Komplexné kríženie, výskumná odroda, neskoré dozrievanie, dobrá farba, ale citeľne obsahuje kyselinu trieslovú. Toto je v podstate odroda spred projektu Lavina, avšak teraz je už jeho súčasťou. Jeho doba zberu je veľmi krátka. Pri oneskorenom zbere veľmi rýchlo hnije. Je vhodný k suchému vínu, ale treba si dávať veľký pozor na čas zberu.
Roussanne je francúzska odroda, doviezli sme ju z Pécsu, je to svetová odroda. Uvidíme, čo tu dokáže. Mimochodom, jej názov znamená hrdzavý a aj tak vyzerá.
Cookie name | Active |
---|---|
Orgán dozoru
Inšpektorát SOI so sídlom v Nitre pre Nitriansky kraj podanie podnetu (na www.soi.sk) Alternatívne riešenie sporovA password will be e-mailed to you.